Rüzgar Enerjisi

Rüzgâr, atmosferdeki havanın Dünya yüzeyine yakın, doğal yatay hareketleridir. Hava hareketlerinin temel sürücüsü, atmosfer basıncının bölgeler arasında farklı değerlerde bulunmasıdır. Rüzgâr, alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır, daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder. İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar fazla olur. Rüzgâr sahip olduğu hıza göre esinti, fırtına gibi isimler alır.

Rüzgar bir enerji türüdür. Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Rüzgâr gücü, elektrik üretmek için rüzgâr türbinleri, mekaniksel güç için yel değirmeni, su veya kuyu pompalama için rüzgâr pompaları veya gemileri yürütmek için yelkenler kullanarak rüzgârın kullanışlı formundaki rüzgâr enerjisinin sonucudur.

Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

AVANTAJLARI

TEMİZ
Rüzgar enerjisi kirliliğe sebep olmaz.

BEDAVA BİR KAYNAK OLAN RÜZGAR
Rüzgar gereken hızda esmeye devam ettiği sürece rüzgar tribünleri çalışmaya devam ederler. Rüzgarın ihraç edilmesine ya da tedarik edilmesine gerek yoktur.

HER YERE YERLEŞTİRİLEBİLİR
Doğaları gereği rüzgar türbinleri yaşanması mümkün olmayan yerlere bile yerleştirilebilirler. Hatta dağlık ve açıklık bölgelere yerleştirmek için ideallerdir.

ÖLÇÜLEBİLİR
Rüzgar tribünleri değişik boyutlara sahiptirler ve her biri değişik güç çıktısına sahiptir. Orta boylu bir rüzgar tribünü diğer enerji kaynaklarından yardım alamayan küçük, izole bir topluluğa enerji vermeye yetecektir.

DAĞITIM
Bir güç istasyonunun büyük oranlarda enerjiyi üretmesi yerine birçok daha küçük rüzgar türbinlerinin ayrı ayrı üretmesi aynı oranı üretebilir. Bunun anlamı büyük bir sistem hatasının olması için olasılığın düşmesidir ve üretimin durması olasılığıda çok daha düşüktür. Mikro üretim için rüzgar enerjisi ideal bir yöntemdir.